2009. december 14., hétfő

Macskajáték: "Egy darab fülzsír nem lehet szerelmes"

"Mindnyájan akarunk egymástól valamit. Csak az öregektől nem akar már senki semmit. De ha az öregek akarnak egymástól valamit, azon mi nevetünk." Örkény István

Szégyellem, de ezt a darabot eddig nem láttam, nem olvastam. Tope posztja hívta fel figyelmemet a Mácsai rendezte előadásra.
Párom - aki látott ebből már több klasszikust - azt állítja, ez sem marad el mögöttük, egyszerűen csak más. Nekem nincs mihez viszonyítanom, így maradéktalanul élvezhettem ezt a mostanit, az Örkény Színházban. Külön kiemelném Kerekes Éva cseppnyi, szánni való, mégis mulatságos Egérkéjét, valamint Szandner Anna döbbenetesen józan és poliglott Ilusát.
A végén csak azért voltam zavarban, mert nem világos, mit akar jelenteni az Orbánné és Egérke közötti nyávogás, a tulajdonképpeni macskajáték. Remélem, legalább Malvina vagy Tope blogger-társam műelemzésére számíthatok!
A téma bár máig tabu, mégis örökké időszerű. Mit kezdjünk az öregek szerelmi életével, amely semmiben nem különbözik a fiatalokétól, csak az ifjúságkultusz egoizmusával el vagyunk hűlve tőle? A történet egyik mai feldolgozása A kilencedik mennyország című német film, melyet nyáron láttam a Cirkóban.

4 megjegyzés:

  1. Hogy mit akart jelenteni? Ehhez nem ártana látnom az előadást, mert az kibővítheti, és/avagy leszűkítheti , de módosítani mindenféleképpen módosíthatja azokat értelmezési kereteket, amelyeket az írott szöveg hordoz.

    Egy biztos, hogy a régebbi előadásokban ez a jelentet volt a csúcspont. Gondolom azért, mert az addig , a dialógusokban megnyilvánuló macskajátékot - mert ahogy azt valaki egyszer mondta, Egérke is egy macska, ő az Egérke nevű macska - volt hivatott nyomatékosítani. Illetve, Egérke és Orbánné közös sorsára, életére utalhat.
    Kvázi, hogy a macskajáték nem egerek és macskák között folyik, hanem macskák között, mert hogy mindannyian egyszerre vagyunk küzdők, győzők és áldozatok.

    Egyébként Zsótér Sándornak volt egy elhíresült rendezése, ahol Egérkét férfi szereplő játszotta. Ehhez most idekívánkozik, amit e nnek az előadásnak a kapcsán MGP citált. nevezetesen, hogy Hevesi Sándor szerint nincs színész és színésznő, csak női színésznő és férfiszínésznő!
    ::))))

    VálaszTörlés
  2. Ebben a rendezésben nem játsszák el, elmondják. Amúgy is van benne egy rakat narratíva, a kisregényből visszapakolt szöveg. Hm, érdekes, de nem rossz, határozottan nem rossz, kérem.
    Szerintem Malvina leírta a lényegét.
    De játék, benne gyermeki-emberi lényegünk minden része, az agresszió, az erotika, a szeretetéhség, szóval minden, ami ebben, vagy csak ebben tud szabadon és a vereség elszenvedése nélkül kibontakozni.

    VálaszTörlés